Co to jest alt tag i jak powinien wyglądać? Aktualnie coraz więcej wyników wyszukiwania Google opiera się nie tylko na tekście, ale również grafikach. Tą tendencję potwierdzają statystyki – 22,6% wszystkich wyszukiwani w sieci odbywa się w Google Grafika. Obserwując takie zjawisko, konieczne wydaje się więc takie dopasowanie plików graficznych, aby i one przełożyły się na zwiększenie ruchu na stronie. Jak tego dokonać? W tym przypadku dużą rolę odgrywają tzw. alt tagi.

Co to jest alt tag?

Alt tag znany też jako „atrybut alt”, „opis alternatywny” lub po prostu „alt” to atrybut HTML, który stosuje się do znaczników zdjęć, aby zapewnić alternatywę tekstową dla wyszukiwarek Google. Użycie alt tagów np. przy zdjęciach produktów może korzystnie wpłynąć na pozycjonowanie strony www.

Alt tag: jak powinien wyglądać?

Po pierwsze: powinien zawierać dużo cennych informacji Innymi słowy, postaraj się napisać go prostym językiem. Im więcej szczegółów w nim zawrzesz, tym lepiej. Wyobraź sobie, że jesteś internetowym sprzedawcą komputerów. Który z poniższych opisów alternatywnych do zdjęcia będzie najlepszy? ­– laptop – laptop Lenovo – laptop Lenovo Legion – laptop Lenovo Legion Y530-15ICH (81FV00VWPB) Oczywiście ten ostatni będzie najlepszą wersją alt tagu. Jeśli zajmujesz się sprzedażą różnego laptopów, w wykorzystanych obrazach powinieneś zawrzeć tekst, który informuje zarówno o marce, jak również modelu i rozmiarze.

Po drugie: powinien mieć odpowiednią długość

Czytniki ekranu zwykle przestają czytać tekst dodatkowy po 125 znakach. Dlatego zaleca się, aby długość opisu alternatywnego nie przekraczała 100 znaków. Zamiast więc dokładnie opisywać nawet najmniejsze detale (mały kotek po prawej stronie, duży pies po lewej stronie na zielonej łące pełnej żółtych kwiatów, zwanych mleczami), skup się na szczegółach (mały kotek i duży pies na łące).

Po trzecie: powinien zawierać słowa kluczowe

Zawarcie słowa kluczowego w opisie alternatywnym zwiększy Twoją szansę na pozycjonowanie strony na daną frazę. Dodatkowo możesz też uwzględnić nazwę firmy w zdjęciach, które umieścisz na witrynie. Tym sposobem zaznaczysz, że dany obraz jest ściśle związany z Twoją marką.

Po czwarte: nie umieszczaj wszędzie alt tekstu

Mimo, że zaleca się jak najczęstsze umieszczanie opisu alternatywnego, to są od tego pewne wyjątki. Alt tekstu nie należy stosować tam, gdy element ten nie będzie pełnił funkcji obrazu, który przekazuje daną informację. Przykładem mogą być np. linie horyzontalne, które rozdzielają stronę. Element tła, będący obrazem, a nie częścią arkusza stylu, również nie potrzebuje alt tagu. Po piąte: odpowiednio go sformatuj Nazwa pobranych zdjęć zwykle przybiera formę np. „co-to-jest-alt-tag-i-jak-powinien-wyglądać”. Jeśli zależy Ci na użyciu tego tekstu jako opisu alternatywnego, konieczne usuń zawarte dywizy (małe kreseczki). Dlaczego? Ponieważ tekst alternatywny powinien być jak najbardziej naturalny. Pomyśl tylko, jak odczytano by taki tekst przez oprogramowanie – co każde słowo usłyszałbyś „dywiz”.

Jest wiele dodatkowych rzeczy związanych z pojęciem atrybut alt czyli opisem alternatywnym. Alt tag pomaga rozpoznać obrazek osobą niepełnosprawnym (screen readers czyli program po prostu czyta stronę użytkownikowi) jak i wspomaga search engine optimalization (SEO) dla robotów Google. Ważne jest aby obrazki na stronie img src posiadały alt attribute ponieważ wpływa to na SEO. Keyword stuffing – czyli technika podwyższania rankingu w search engines optimalization (SEO) jest nieetyczna i nie polecamy stosowania jej. Polega ona na upychaniu słów kluczowych w META opisie, title, content lub pisania słów kluczowych w kolorze tła tak, że są one niewidoczne dla użytkownika ale widoczne dla robotów Google. Obrazek Img src i jego alt attribute jest bardzo ważne w search engine optimalization (SEO) ponieważ podnosi on pozycję w rankingu wyszukiwarki internetowej. Strona na której obrazek img src posiada tag alt na pewno będzie wyżej w wynikach wyszukiwania niż strona nie posiadająca alternatywnych opisów. Można powiedzieć że alternatywny opis jest bardziej istotny niż zwykły tytuł obrazka.

SEO (search engines optimalization) posiada bardzo wiele elementów które usprawniają pozycjonowanie. Każde zdjęcie image które jest stawione dzięki img src powinno posiadać title i alt. Jeżeli strona jest czytana osobą niewidzących obrazki, zostaną „przeczytane” – czyli ich opisy alternatywne title alt . Jeżelu user wybierze odpowiedni screen reader wszystkie elementy strony zostaną zoptymalizowane pod kątem czytania poszczególnych elementów. Search Engines Optymalization i ludzie tworzący strony chcą przez to ułatwić przeglądanie strony osobą niewidzącym. Title tag to nie alt tag. Warto rozróżniać je ponieważ są one całkiem inne.

Zastosowanie elementu title i alt

<img src = „zdjecie.jpeg” alt = „opis alt” />

Co ważne, jeżeli internet jest za słaby a obrazki nie zostały wczytane, w miejscach obrazków pojawi się nie title a opis alt. Należy pamiętać, że w specyfikacji XML alt jest wymagany dla każdego obrazka.